سرور چیست؟

سرور کامپیوتری است که امکان در دسترس بودن 24 ساعته سرویس ها را میسر می کند.

سرورها بخش مهمی از مباحث مربوط به شبکه را به خود اختصاص می دهند. 

سرور در واقع یک کامپیوتر است، حتی کامپیوتر شما می تواند یک سرور ساده باشد که با آن سرویسی در اختیار سرویس گیرنده های شبکه شما قرار بگیرد. 

در واقع فرض کنید در یک شبکه تعدادی کامپیوتر در حال ارتباط با یکدیگرند. هر کامپیوتری که یک سرویس را ارائه می دهد و دیگر کامپیوتر ها از سرویس آن استفاده می کنند یک سرور است و الباقی نود های آن شبکه. به عنوان مثال فرض کنید بر روی یکی از این کامپیوتر ها سیستم حضور غیاب نصب است و دیگر نودها برای بررسی حضور غیاب به آن کامپیوتر متصل می شوند و در نتیجه آن را یک سرور می نامیم. حال ممکن است یکی از نودها سرویس دیگری مثل سیستم تغذیه را در خود داشته باشد درصورتیکه دیگر نودها برای استفاده از سیستم تغذیه به این سیستم متصل شوند این نود نقش سرور خواهد داشتو الباقی نودهای سرویس گیرنده این شبکه خواهند بود.

دو دسته اصلی سرورها ، سرور مجازی و سرور اختصاصی (سخت افزاری) هستند.

 

سرور اختصاصی

سرور اختصاصی یک سخت افزار قدرتمند است که طول عمر سخت افزاری زیاد دارد و امکان اینکه 24 ساعته روشن و سرویس دهی کند فراهم است. عموما سرورهای اختصاصی از لحاظ عمر قطعات و قدرت پردازشی از کامپیوترهای معمولی قوی تر هستند و قیمت آن ها بسیار بالاتر از کامپیوتر های معمولی است.

سرورها نیاز به نگهداری ویژه دارند چراکه عدم رسیدگی به آن ها عمر سخت افزار را به شدت کاهش خواهد داد. از این رو عموما سرورها در دیتاسنترها قرار می گیرند. ویژگی دیتاسنتر ها داشتن اینترنت با پهنای باند بالا و بدون قطعی، دمای پایین و مناسب برای سخت افزارها، برق با کمترین نوسانات و  همچنین کمترین گرد و غبار است. 

 

سرور مجازی 

شما می توانید به جای نصب سیستم عامل ویندوز یا لینوکس بر روی سرور اختصاصی یک مجازی ساز مثل vmware esxi  و یا kvm و یا ... نصب کنید که این امکان را برای شما فراهم می کند که چندین سرور مجازی بر روی آن سرور اختصاصی ایجاد کنید. مثلا می توانید 5 سیستم عامل ویندوز بر روی یک سرور اختصاصی بالا بیاورید که بتوانند به صورت مجزا فعالیت اما منابع مشترکی داشته باشند. سرورهای مجازی از لحاظ کارآیی نسب به سرور اختصاصی ضعیف تر هستند. شما می توانید بر اساس منابع سرورهای مجازی ایجاد و از آن ها استفاده کنید. کاربران عمومی سرورهای مجازی رو برای انجام کارهای خودشون انتخاب می کنند چراکه از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه هستند و پشتیبان گیری از آن ها نسبتا ساده تر است. 

 

سرور های مجازی و اختصاصی در واقع یک کار را انجام می دهند اما در صورتیکه کاربر عمومی هستید و نیاز به سخت افزار قدرتمند جهت انجام پردازش های سنگین و یا بازدید بالای وبسایت نیاز ندارید بهتر است از سرورهای اختصاصی استفاده کنید اما در غیر اینصورت ممکن است سرور مجازی پاسخگوی نیاز شما نباشد و توان پاسخ دهی به سرویس گیرنده ها را نداشته باشد.

 

800 بازدید
نظرات